Christiana1 by Freetown
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Red, Maroon |
|---|
Product details
Christiana1 by Freetown are stylishly designed, elegant-looking rectangle frames with a bold and appealing fullrim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stunning front that has alluring stud rivets around the corners and is joined by the enticing flat temples on the sides. The classy finishes of these frames make them even more eye-catching and alluring to pair with your sunny-day outings. These frames are designed from acetate, which makes them durable and sturdy. Add these prescription sunglasses to your attire at the best prices with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 164019-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.

















Rating & Review
There are no reviews yet.