Charming by Betsey Johnson
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Pink, Black |
|---|
Product details
Charming by Betsey Johnson are highly stylized alluring looking rectangle frames with a captivating full rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in the unique and appealing front design that has a captivating two tone translucent look and is joined by the stylized flat temples on the sides. These frames boast captivating finishes that add a nice touch of intrigue to this charming look . These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges for a comfortable all day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159735-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 – 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.