Kay Unger K122
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Brown, Red |
|---|
Product details
Kay Unger K122 are high-quality, beautiful frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has a nice subtle look and is nicely complemented by the stylized flat temples on the sides that have alluring details etched around the hinges. This beautiful look is nicely highlighted by the gorgeous finishes of these frames. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-100 structure and spring hinges. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159797-c |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 25 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.














Rating & Review
There are no reviews yet.