BFF Life by Betsey Johnson
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Brown-Teal, Pink-Teal |
|---|
Product details
BFF Life by Betsey Johnson are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a gorgeous full-rim design. The appealing full-rim design of these frames features stylish rectangle lenses in a stunning front design, along with stylized flat temples on the sides. The captivating two-tone look of these frames, along with the chic finishes, add a nice touch of allure to this dainty look. These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges to assure a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159737-c |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.