Bonus by Cantera
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Blue, Black |
|---|
Product details
Bonus by Cantera are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a sophisticated full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front design that has a nice, modest look and is joined by the enticing flat temples on the sides. The classy finishes of these frames emphasize this sophisticated look nicely. The TR-100 structure of these frames, along with the spring hinges, assures that you can wear them all day without any discomfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159576-c |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 – 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.