Butterfly by Betsey Johnson
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Brown, Red |
|---|
Product details
Butterfly by Betsey Johnson are high-quality, beautiful rectangle frames that have captivating design aesthetics. These frames feature stylish rectangle lenses in a unique and dainty front design that has appealing curves and is joined by the stylized flat temples on the sides. The fascinating finishes of these frames give them a chic look, and you can pair them with any outfit. These frames are designed by combining high-quality materials and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159731-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 – 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.