Caravaggio C105
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Brown, Pink |
|---|
Product details
Caravaggio C105 are stylishly designed, elegant-looking, enticing oval frames with a sleek and alluring full-rim design. This retro-looking oval-shaped full-rim design has a dainty nose bridge up front and sleek, slender temples on the sides. These frames come with alluring finishes that highlight this look beautifully. The lightweight metal structure of these frames, along with the spring hinges, assures comfortable wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159435-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Large (136 – 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Oval |
| Material | Metal |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.