Caravaggio C128
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Burgundy, Pink |
|---|
Product details
Caravaggio C128 are unique and eye-catching frames that have alluring design aesthetics. These retro frames come with an appealing oval-shaped half-rim design that has a sleek nose bridge up front and stylized temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them look even more alluring. These frames come with appealing finishes that make them look even more eye-catching. The lightweight metal structure of these frames makes them look even more eye-catching. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159437-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 – 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Oval |
| Material | Metal |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.