Caravaggio C801
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Brown, Black |
|---|
Product details
Caravaggio C801 are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a sophisticated full-rim design. The rectangle lenses on these frames are nicely emphasized by the sleek front design that is joined by the alluring flat temples on the sides. These frames are finished in appealing colors that make them look even more alluring. These frames are designed by combining high-quality materials and feature spring hinges to ensure a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159449-c |
|---|---|
| Frame Width | 126 mm |
| Eye Height | 22 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.