Caravaggio C914
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Purple, Black |
|---|
Product details
Caravaggio C914 are high quality alluring looking rectangle frames with a gorgeous full rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice bold look to it and is joined by the classy temples on the sides. The elegant finishes of these frames make these frames look even more sophisticated. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-100 structure and spring hinges. Add these glasses to your attire at the best prices with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159429-c |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 22 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.