Caravaggio C926
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Red, Black |
|---|
Product details
Caravaggio C926 are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a gorgeous full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice subtle look to it and is beautifully blended by the captivating temples on the sides. These frames come with fascinating finishes that add even more finesse to this lovely look. The lightweight TR-100 structure makes these comfortable for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159445-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 25 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 – 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.