Caravaggio C928
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Brown, Gunmental, Black |
|---|
Product details
Caravaggio C928 are high quality alluring looking are stylishly designed alluring looking rectangle frames with a sleek and alluring full rim design. These frames have a nice retro look and come with the elegant front design and the stylized temples on the sides. These frames are finished in classy colors that refine this look even more. The lightweight metal structure of these frames along with the spring hinges assures a cozy fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159451-c |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 28 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 – 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
There are no question found.






















Rating & Review
There are no reviews yet.