Caravaggio C931-1
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Blue, Maroon |
|---|
Product details
Caravaggio C931-1 are appealing rectangle frames with a stunning full-rim design. This appealing two-tone full-rim design of these has a nice stylized front design along with the appealing flat temples on the sides. These frames come with gorgeous finishes that add even more elegance to this dainty look. The lightweight TR-100 structure of these frames, along with the spring hinges, makes them comfortable for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159433-c |
|---|---|
| Frame Width | 123 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.