Center by Cantera
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Green, Purple |
|---|
Product details
Center by Cantera are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a captivating two-tone front design that has intriguing stud rivets around the corners and is joined by the stylized flat temples on the sides. These frames boast enticing finishes that highlight this chic look nicely and make them look even more eye-catching. The TR-100 structure of these frames, along with the spring hinges, makes them comfortable for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159562-c |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.














Rating & Review
There are no reviews yet.