Chase by Cantera
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Blue, Black |
|---|
Product details
Chase by Cantera are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a sophisticated full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front design that is nicely joined by the dainty wide, flat temples on the sides. These frames have a captivating two-tone look, along with captivating finishes that make them look even more eye-catching and stunning. These frames are designed by combining high-quality materials and feature spring hinges to ensure a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159548-c |
|---|---|
| Frame Width | 128 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.