Core 830
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Tortoise, Black |
|---|
Product details
Core 830 are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a sophisticated full-rim design. These frames have bold design aesthetics and come with a stylized front design and appealing flat temples on the sides with intriguing stud rivets embedded around the hinges and on the corners up front. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching and dainty. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-100 structure. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159626-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 – 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.














Rating & Review
There are no reviews yet.