Defense by Cantera
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Blue, Grey, Black |
|---|
Product details
Defense by Cantera are high-quality, beautiful-looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice subtle allure to it and is joined by the appealing flat temples on the sides. The fascinating finishes of these frames make them look even more eye-catching and captivating. These frames are designed of a lightweight TR-100 material and feature spring hinges to ensure a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159543-c |
|---|---|
| Frame Width | 128 mm |
| Eye Height | 25 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.























Rating & Review
There are no reviews yet.