Fastball by Cantera
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Blue, Grey |
|---|
Product details
Fastball by Cantera are stylishly designed, elegant-looking rectangle frames with a gorgeous full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses that are nicely complemented by the classy front design that has a nice subtle allure to it and is joined by the appealing temples on the sides. The chic finishes of these frames allure this sophisticated look nicely. The lightweight TR-100 structure, along with the spring hinges, ensures you can wear these frames without any discomfort. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159550-c |
|---|---|
| Frame Width | 125 mm |
| Eye Height | 29 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.