Kay Unger K169
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Brown, Burgundy |
|---|
Product details
Kay Unger K169 are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a sleek and enticing full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has an enticing straight nose bridge in the center and highly stylized temples on the sides. The fascinating finishes of these frames lend a nice touch of allure to this retro look. These frames are designed from lightweight metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159785-c |
|---|---|
| Frame Width | 128 mm |
| Eye Height | 30 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.