Kay Unger K175
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Brown, Burgundy |
|---|
Product details
Kay Unger K175 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a gorgeous full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in an appealing-looking front design that has a nice sleek look and is joined by the chic flat temples on the sides that have captivating rhinestones embedded around the hinges. These frames boast fascinating finishes that allure this dainty look nicely. These frames are designed by combining high-quality materials and feature spring hinges for a cozy fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159787-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 29 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Large (136 – 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.