Kay Unger K541
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Brown, Burgundy |
|---|
Product details
Kay Unger K541 are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a retro full-rim design. These frames have classy design aesthetics and feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has an enticing nose bridge in the center and is joined by the stylized flat temples on the sides that have captivating details. The fascinating finishes of these frames blend nicely with this classy full-rim design. These frames are comfortable for all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159791-c |
|---|---|
| Frame Width | 128 mm |
| Eye Height | 25 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.