Peyton by Cantera
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Black-Green, Black-Grey |
|---|
Product details
Peyton by Cantera are high-quality, elegant-looking rectangle frames that can allure any outfit you pair them with. These frames are a great choice for folks looking for stylish and comfy eyewear. These retro full-rim frames have a sleek front blended by the modest temples on the sides. The captivating finishes add a nice touch of finesse to this retro look. These frames are designed by combining high-quality materials and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159568-c |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 29 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.