Phoebe P235
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Purple, Black |
|---|
Product details
Phoebe P235 are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a sleek and enticing full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front design that has an appealing nose bridge in the center and is joined by the stylized temples on the sides that have captivating details. These frames boast chic finishes that blend beautifully with the retro design aesthetics of this design. These frames are made of lightweight metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159838-c |
|---|---|
| Frame Width | 126 mm |
| Eye Height | 25 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Small (125 – 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.