Prescription Sunglasses 164015-c
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Black-Brown, Black-Grey, Blue-Grey, Brown-Gold |
|---|
Product details
Prescription Sunglasses 164015-c are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a sleek and enticing full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front design that has a captivating straight double bridge and slender temples on the sides. The fascinating finishes of these frames make them even more elegant and a great choice to pair with any of your sunny day outings. These frames are designed of lightweight metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these prescription sunglasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
| SKU | 164015-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 – 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |
There are no question found.



























Rating & Review
There are no reviews yet.