Prescription Sunglasses 164071-c
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Clear, Black |
|---|
Product details
Prescription Sunglasses 164071-c are stylish and elegant-looking frames to allure any sunny-day outfit. The subtle yet stylish rectangle-shaped full rim design of these frames has classy design aesthetics and comes with a modest-looking front design that has enticing rivets around the corners and flat temples on the sides. The gorgeous finishes emphasize this look even more and lend a nice touch of finesse. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-100 structure. Add these prescription sunglasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
| SKU | 164071-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.