Realtree R452
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Tortoise, Tortoise 1, Black |
|---|
Product details
Realtree R452 are stylish rectangle frames with a sleek and alluring full-rim design. These frames come with classy full-rim design aesthetics and feature stylish rectangle lenses in a minimal-looking front design with flat temples on the sides that have captivating details. The chic finishes of these frames lend a nice touch of refinement to this dainty look. These frames are designed of a lightweight TR-100 material and feature spring hinges for a cozy fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159646-c |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 25 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 – 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.























Rating & Review
There are no reviews yet.