Soleil S1045
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Black-Grey, Brown-Gold |
|---|
Product details
Soleil S1045 are a great choice if you are looking for something unique and enticing to pair with your sunny-day outfits. These frames have captivating design aesthetics and bold looks thanks to the stylized horn-shaped front that has a distinctive yet eye-catching nose bridge and the gorgeously appealing temples on the sides that have captivating details. The fascinating finishes of these frames complete this look nicely. These frames are made of lightweight metal. Buy these prescription sunglasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 164023-c |
|---|---|
| Frame Width | 150 mm |
| Eye Height | 48 mm |
| Eye Width | 59 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
There are no question found.

















Rating & Review
There are no reviews yet.