Steppers STS-30050
Shipping and Returns
Shipping and Returns
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.
We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
More Information
More Information
| Color | Green, Clear |
|---|
Product details
Steppers STS-30050 are a great choice for those who desire captivating eyewear that can allure any outfit. These frames feature rectangle lenses in a stylized front design that has a nice and alluring translucent look and is joined by the seamless-looking slender temples on the sides. The captivating design aesthetics of this lovely full-rim design are nicely complemented by the fascinating finishes of these frames. These lightweight and comfy frames are designed with lightweight TR-100 material. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
| SKU | 159706-c |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 35 mm\ |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 14 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 – 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
There are no question found.



















Rating & Review
There are no reviews yet.